Odlicz koszty poczęstunku dla kontrahentów

Wliczanie wydatków na sfinansowanie poczestunku dla kontrahentów w koszty uzyskania przychodu

 

Wielu przedsiębiorców wskazuje na problem związany z zakwalifikowaniem wydatków na poczestunek dla kontrahentów w koszty uzyskania przychodu – obawiają się oni, czy wykazywanie ich w kosztach uzyskania przychodów nie zostanie zakwestionowane przez urzędników podczas kontroli.Przedsiębiorcy coraz cześciej organizują spotkania, w których uczestniczą kontrahenci lub potencjalni klienci. Wiążą się one często z poczęstunkiem.

 

Ustawy dotyczące podatku dochodowego (od osób fizycznych i prawnych) za koszt uzyskania przychodów uznają koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, z wyłączeniem kosztów wymienionych w tych ustawach. W omawianym przypadku wątpliwość powstaje na tle zakazu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na reprezentację. Pojęcie reprezentacji nie zostało precyzyjnie zdefiniowane w ustawac, dlatego stosuje się definicję językową. Według Słownika Języka Polskiego wydanego przez PWN reprezentacja to „okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związana ze stanowiskiem, pozycją społeczną”.



Bazując na definicji można założyć, że finansowanie działań, które nie będą nosiły znamion okazałości oraz wystawności nie będzie uznane za reprezentację. W kontaktach handlowych czymś naturalnym i ogólnie przyjętym jest oferowanie kontrahentom czy klientom poczęstunku. Taki poczęstunek połączony jest zwykle z rozmowami związanymi z prowadzoną przez uczestników działalnością, a jego celem nie jest demonstracja okazałości.



Dlatego też nie ulega wątpliwości, że wydatki na zakup artykułów spożywczych lub wydatki na posiłek w restauracji będą dla przedsiębiorcy stanowiły koszt uzyskania przychodów.



Zakup alkoholu



Nie będą kosztami uzyskania przychodów wydatki na zakup alkoholu. Ustawodawca wyłączył zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych z kosztów uzyskania przychodów wydatki na reprezentację, a zwłaszcza poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.



Jak wspomniano wyżej, można zaliczyć do kosztów uzyskania wydatki na zakup zwykłego, nienoszącego znamion okazałości posiłku czy poczęstunku – nie stanowi on bowiem reprezentacji. Jednak wydatki na alkohol nie będą mogły zostać zaliczone do podatkowych kosztów uzyskania. Spożywanie alkoholu podczas spotkań związanych z wykonywaną pracą (czy w pracy) nie jest bowiem zwyczajem ogólnie przyjętym i powszechnie stosowanym – dlatego pojawienie się alkoholu podczas przyjęcia wiązać już należy z okazałością czy wystawnością.

 

Źródło: firma.onet.pl

 

  • mail: info@wellton.com.pl
  • telefon: 12 357 20 42
Lokalizacja
Aktualności
Niższe składki ZUS dla przedsiębiorców z niskimi dochodami od 01-01-2019
2018-09-07   Z nowych regulacji skorzystają od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy, których przychody w 2018 r. nie...
Przez dwa miesiące fiskus wyrzucił z rejestru podatników VAT ponad 22,3 tys. podmiotów – wynika z danych Ministerstwa Finansów.
Data: 06.03.2017. W lutym, w porównaniu ze styczniem, liczba wykreślonych wzrosła...
Założyciele Wellton
Małgorzata Mazur

Prezes spółki. Magister filologi na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz absolwent Akademii Ekonomicznej w zakresie rachunkowości i finansów. Posiada certyfikat Ministerstwa Finansów nr 27520/01. Przed założeniem własnej firmy przeszła przez wszystkie szczeble kariery w dużych firmach i koncernach. Działając kilka lat na rynku stworzyła ze wspólnikiem firmę, gdzie może realizować swoją pasję- stworzenie nowoczesnego, prężnego biura rachunkowego, gdzie panuje przyjacielska atmosfera, a każdy z pracowników, realizując własne ambicje, wspólnie buduje nową jakość. Jako była tancerka, chętnie ćwiczy. Jej ulubione zajęcia to body pump oraz cycling. Realizuje też swoje pasje tworzenia we własnym ogrodzie.

Grzegorz Pstuś

Współzałożyciel Welltona oraz jego siła napędowa. Doświadczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej dzieli się z Naszymi Klientami. Wspomaga ich w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących wyboru odpowiednich form opodatkowania oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Swoim entuzjazmem oraz nietuzinkowym podejściem zdobył zaufanie ogromnej ilości przedsiębiorców. Po pracy poświęca czas rodzinie. Aktywnie spędza czas wolny zarówno w lecie wędrując po górach, jak i zimą szusując na nartach.