Amortyzacji można zaniechać po sezonie

Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych używanych sezonowo dokonuje się jedynie w okresie, w którym środki te są rzeczywiście wykorzystywane, np. latem.

 

Wiele firm prowadzi działalność tylko w okresie letnim. Może to być np. wynajem sprzętu wodnego czy rozwożenie lodów i zimnych napojów w miejscowościach turystycznych. Przedsiębiorcy kupują w tym celu odpowiedni sprzęt, np. kajaki czy chłodnie, który wpisują do ewidencji środków trwałych. Większość firm popełnia błąd i amortyzuje ten sprzęt tak, jakby był używany przez cały rok.

 

Tymczasem wysokość odpisów amortyzacyjnych od sprzętu używanego sezonowo oblicza się na dwa sposoby. Robi się to albo przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez liczbę miesięcy w danym sezonie, albo przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez 12 miesięcy.

 

Co ma zrobić przedsiębiorca, który rozpoczął amortyzację sprzętu tak, jakby był to sprzęt używany cały rok?

 

– Powinien zaniechać dokonywania kolejnych odpisów amortyzacyjnych w miesiącach następujących po zakończeniu sezonu – wyjaśnia Grzegorz Proksa, konsultant podatkowy w PwC.

 

Oznacza to, że przedsiębiorca po zakończeniu swojej letniej działalności powinien zaprzestać amortyzacji aż do ponownego rozpoczęcia używania tych środków trwałych w kolejnym sezonie.

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

 

  • mail: info@wellton.com.pl
  • telefon: 12 357 20 42
Lokalizacja
Aktualności
Przez dwa miesiące fiskus wyrzucił z rejestru podatników VAT ponad 22,3 tys. podmiotów – wynika z danych Ministerstwa Finansów.
Data: 06.03.2017. W lutym, w porównaniu ze styczniem, liczba wykreślonych wzrosła...
Likwidacja kwartalnych rozliczeń VAT od 2017 roku
17-10-2016 Od 1 stycznia 2017 r. podatku VAT nie będzie można rozliczyć kwartalnie (wyjątkiem są tzw. mali podatnicy). Możliwości...
Założyciele Wellton

Grzegorz Pstuś

Współzałożyciel Welltona oraz jego siła napędowa. Doświadczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej dzieli się z Naszymi Klientami. Wspomaga ich w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących wyboru odpowiednich form opodatkowania oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Swoim entuzjazmem oraz nietuzinkowym podejściem zdobył zaufanie ogromnej ilości przedsiębiorców. Po pracy poświęca czas rodzinie. Aktywnie spędza czas wolny zarówno w lecie wędrując po górach, jak i zimą szusując na nartach.