Czy VAT odliczamy w miesiącu wpływu faktury, czy w miesiącu jej wystawienia?

W firmie prowadzony jest dziennik korespondencyjny.

Czy od faktur, które mają datę wystawienia np. 30 lipiec i wpłyną pocztą do nas dnia 5 sierpnia (i zostaną wprowadzone do dziennika z taką datą) można odliczyć VAT za miesiąc lipiec, czy też w miesiącu, w którym nastąpił wpływ?

 

Odpowiedź:

Faktury powinny być rozliczone w deklaracji VAT dotyczącej miesiąca, w którym nastąpił ich wpływ do nabywcy.

 

Uzasadnienie:

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Należy więc zauważyć, iż nie ma w tej sytuacji większego znaczenia sam moment wystawienia faktury – istotna jest natomiast data jej otrzymania przez nabywcę. Fakturę więc, która została wystawiona z datą 30 lipca, jednakże wpłynęła do nabywcy 5 sierpnia, należy rozliczyć w deklaracji VAT obejmującej miesiąc sierpień.

 

Krzysztof Kamiński, autor współpracuje z Vademecum Głównego Księgowego

  • mail: info@wellton.com.pl
  • telefon: 12 357 20 42
Lokalizacja
Aktualności
Niższe składki ZUS dla przedsiębiorców z niskimi dochodami od 01-01-2019
2018-09-07   Z nowych regulacji skorzystają od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy, których przychody w 2018 r. nie...
Przez dwa miesiące fiskus wyrzucił z rejestru podatników VAT ponad 22,3 tys. podmiotów – wynika z danych Ministerstwa Finansów.
Data: 06.03.2017. W lutym, w porównaniu ze styczniem, liczba wykreślonych wzrosła...
Założyciele Wellton
Małgorzata Mazur

Prezes spółki. Magister filologi na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz absolwent Akademii Ekonomicznej w zakresie rachunkowości i finansów. Posiada certyfikat Ministerstwa Finansów nr 27520/01. Przed założeniem własnej firmy przeszła przez wszystkie szczeble kariery w dużych firmach i koncernach. Działając kilka lat na rynku stworzyła ze wspólnikiem firmę, gdzie może realizować swoją pasję- stworzenie nowoczesnego, prężnego biura rachunkowego, gdzie panuje przyjacielska atmosfera, a każdy z pracowników, realizując własne ambicje, wspólnie buduje nową jakość. Jako była tancerka, chętnie ćwiczy. Jej ulubione zajęcia to body pump oraz cycling. Realizuje też swoje pasje tworzenia we własnym ogrodzie.

Grzegorz Pstuś

Współzałożyciel Welltona oraz jego siła napędowa. Doświadczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej dzieli się z Naszymi Klientami. Wspomaga ich w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących wyboru odpowiednich form opodatkowania oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Swoim entuzjazmem oraz nietuzinkowym podejściem zdobył zaufanie ogromnej ilości przedsiębiorców. Po pracy poświęca czas rodzinie. Aktywnie spędza czas wolny zarówno w lecie wędrując po górach, jak i zimą szusując na nartach.