Czy VAT odliczamy w miesiącu wpływu faktury, czy w miesiącu jej wystawienia?

W firmie prowadzony jest dziennik korespondencyjny.

Czy od faktur, które mają datę wystawienia np. 30 lipiec i wpłyną pocztą do nas dnia 5 sierpnia (i zostaną wprowadzone do dziennika z taką datą) można odliczyć VAT za miesiąc lipiec, czy też w miesiącu, w którym nastąpił wpływ?

 

Odpowiedź:

Faktury powinny być rozliczone w deklaracji VAT dotyczącej miesiąca, w którym nastąpił ich wpływ do nabywcy.

 

Uzasadnienie:

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Należy więc zauważyć, iż nie ma w tej sytuacji większego znaczenia sam moment wystawienia faktury – istotna jest natomiast data jej otrzymania przez nabywcę. Fakturę więc, która została wystawiona z datą 30 lipca, jednakże wpłynęła do nabywcy 5 sierpnia, należy rozliczyć w deklaracji VAT obejmującej miesiąc sierpień.

 

Krzysztof Kamiński, autor współpracuje z Vademecum Głównego Księgowego

  • mail: info@wellton.com.pl
  • telefon: 12 357 20 42
Lokalizacja
Aktualności
Przez dwa miesiące fiskus wyrzucił z rejestru podatników VAT ponad 22,3 tys. podmiotów – wynika z danych Ministerstwa Finansów.
Data: 06.03.2017. W lutym, w porównaniu ze styczniem, liczba wykreślonych wzrosła...
Likwidacja kwartalnych rozliczeń VAT od 2017 roku
17-10-2016 Od 1 stycznia 2017 r. podatku VAT nie będzie można rozliczyć kwartalnie (wyjątkiem są tzw. mali podatnicy). Możliwości...
Założyciele Wellton

Grzegorz Pstuś

Współzałożyciel Welltona oraz jego siła napędowa. Doświadczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej dzieli się z Naszymi Klientami. Wspomaga ich w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących wyboru odpowiednich form opodatkowania oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Swoim entuzjazmem oraz nietuzinkowym podejściem zdobył zaufanie ogromnej ilości przedsiębiorców. Po pracy poświęca czas rodzinie. Aktywnie spędza czas wolny zarówno w lecie wędrując po górach, jak i zimą szusując na nartach.