Fiskus może ograniczyć prawo do odliczenia VAT

Trybunał Sprawiedliwości UEuznał za zgodne z prawem UE polskie przepisy zezwalające fiskusowi na ograniczenie prawa do odliczenia podatku VAT przez firmy niestosujące kas fiskalnych.

 

Trybunał Sprawiedliwości UE (ETS) uznał 28 czerwca za zgodne z prawem UE polskie przepisy zezwalające fiskusowi na ograniczenie prawa do odliczenia podatku VAT przez firmy niestosujące kas fiskalnych. Sprawa trafiła do Trybunału w wyniku sporu spółki Profaktor z Izbą Skarbową w Białymstoku. Wcześniej - w 2006 r. - urząd kontroli skarbowej nałożył na spółkę karę wysokości 30 proc. podlegającego odliczeniu podatku VAT za brak wymaganych polskim prawem kas rejestrujących w latach 2004-05. Naczelny Sąd Administracyjny, który rozpatruje kasację w tej sprawie, poprosił europejskich sędziów w Luksemburgu o rozwianie wątpliwości, czy taka sankcja przewidziana w polskim prawie jest zgodna z unijnymi dyrektywami VAT.

 

Trybunał uznał, że Polska ma prawo stosować taką sankcję administracyjną przewidzianą w ustawie o podatku VAT z 2004 r., gdyż nie narusza ona zasady proporcjonalności do przewinienia i nie jest tzw. środkiem specjalnym, którego stosowanie wymagałoby zgody KE i wszystkich państw członkowskich UE.Trybunał UE rozstrzygnął sprawę po myśli fiskusa. Uznał, że nic nie stoi na przeszkodzie temu, by państwo członkowskie ograniczyło zakres prawa do odliczenia podatku wobec podatników, którzy nie dopełnili formalności takich jak posiadanie specjalnych kas. I że polskie władze jak najbardziej mają prawo zapobiegać przypadkom oszustw podatkowych lub unikania opodatkowania.

 

Źródło: ksiegowosc.infor.pl

 

  • mail: info@wellton.com.pl
  • telefon: 12 357 20 42
Lokalizacja
Aktualności
Przez dwa miesiące fiskus wyrzucił z rejestru podatników VAT ponad 22,3 tys. podmiotów – wynika z danych Ministerstwa Finansów.
Data: 06.03.2017. W lutym, w porównaniu ze styczniem, liczba wykreślonych wzrosła...
Likwidacja kwartalnych rozliczeń VAT od 2017 roku
17-10-2016 Od 1 stycznia 2017 r. podatku VAT nie będzie można rozliczyć kwartalnie (wyjątkiem są tzw. mali podatnicy). Możliwości...
Założyciele Wellton

Grzegorz Pstuś

Współzałożyciel Welltona oraz jego siła napędowa. Doświadczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej dzieli się z Naszymi Klientami. Wspomaga ich w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących wyboru odpowiednich form opodatkowania oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Swoim entuzjazmem oraz nietuzinkowym podejściem zdobył zaufanie ogromnej ilości przedsiębiorców. Po pracy poświęca czas rodzinie. Aktywnie spędza czas wolny zarówno w lecie wędrując po górach, jak i zimą szusując na nartach.