Kiedy tłumaczymy dowody księgowe na język polski?

Dowody księgowe sporządzone w języku obcym należy przetłumaczyć tylko wtedy, gdy zażąda tego organ kontroli podatkowej lub biegły rewident.

 

Prawo bilansowe wymaga, aby księgi rachunkowe były prowadzone w języku polskim. Powstaje więc wątpliwość, czy dowody księgowe wystawione w języku obcym wymagają tłumaczenia, aby na ich podstawie można było dokonywać zapisów księgowych.

 

Otóż, zgodnie z opinią specjalistów dla potrzeb wewnętrznych jednostki nie ma obowiązku tłumaczenia dokumentów wystawionych w języku obcym. Dowody księgowe otrzymane od zagranicznego kontrahenta powinny jednak zawierać informacje analogiczne jak w przypadku dowodów księgowych od polskich kontrahentów.

 

Obowiązek przetłumaczenia dokumentów może powstać na żądanie organów kontroli podatkowej lub biegłych rewidentów badających sprawozdanie finansowe jednostki. Z reguły dla podmiotów zewnętrznych wiarygodne jest wykonanie usługi przez tłumacza przysięgłego, choć co do zasady, przepisy ustawy o rachunkowości tego nie stanowią.

 

Źródło: gazetaprawna.pl

 

  • mail: info@wellton.com.pl
  • telefon: 12 357 20 42
Lokalizacja
Aktualności
Niższe składki ZUS dla przedsiębiorców z niskimi dochodami od 01-01-2019
2018-09-07   Z nowych regulacji skorzystają od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy, których przychody w 2018 r. nie...
Przez dwa miesiące fiskus wyrzucił z rejestru podatników VAT ponad 22,3 tys. podmiotów – wynika z danych Ministerstwa Finansów.
Data: 06.03.2017. W lutym, w porównaniu ze styczniem, liczba wykreślonych wzrosła...
Założyciele Wellton
Małgorzata Mazur

Prezes spółki. Magister filologi na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz absolwent Akademii Ekonomicznej w zakresie rachunkowości i finansów. Posiada certyfikat Ministerstwa Finansów nr 27520/01. Przed założeniem własnej firmy przeszła przez wszystkie szczeble kariery w dużych firmach i koncernach. Działając kilka lat na rynku stworzyła ze wspólnikiem firmę, gdzie może realizować swoją pasję- stworzenie nowoczesnego, prężnego biura rachunkowego, gdzie panuje przyjacielska atmosfera, a każdy z pracowników, realizując własne ambicje, wspólnie buduje nową jakość. Jako była tancerka, chętnie ćwiczy. Jej ulubione zajęcia to body pump oraz cycling. Realizuje też swoje pasje tworzenia we własnym ogrodzie.

Grzegorz Pstuś

Współzałożyciel Welltona oraz jego siła napędowa. Doświadczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej dzieli się z Naszymi Klientami. Wspomaga ich w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących wyboru odpowiednich form opodatkowania oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Swoim entuzjazmem oraz nietuzinkowym podejściem zdobył zaufanie ogromnej ilości przedsiębiorców. Po pracy poświęca czas rodzinie. Aktywnie spędza czas wolny zarówno w lecie wędrując po górach, jak i zimą szusując na nartach.