Nadchodzi rewolucja w e-fakturowaniu

Już wkrótce będzie możliwe wysyłanie faktur drogą elektroniczną bez spełnienia rygorystycznych warunków dotyczących elektronicznego podpisu.

 

Chodzi o dyrektywę Rady 2010/45/UE z 13 lipca 2010 r. zmieniającą przepisy w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w odniesieniu do przepisów dotyczących fakturowania. Dyrektywa ta weszła w życie 20 sierpnia 2010 r. i w zamierzeniu ma realizować takie cele, jak uproszczenie, modernizacja i harmonizacja przepisów dotyczących faktur VAT. W miejsce poprzednio istniejących dwóch metod akceptowanych w całej UE jako techniki pozwalające na wystawienie ważnej e-faktury, czyli zaawansowanego podpisu elektronicznego i elektronicznej wymiany danych (EDI), dyrektywa pozwala na stosowanie dowolnej technologii, która zapewni autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność e-faktury. Zgodnie więc z dyrektywą wysyłanie faktur e-mailem, pod warunkiem że faktura jest czytelna, autentyczna i nie można zmienić jej treści, jest dopuszczalne i nie może być kwestionowane. Zgodnie z definicją zawartą w dyrektywie fakturą elektroniczną jest każda faktura zawierająca informacje wymagane w dyrektywie, wystawiona i otrzymana w dowolnym formacie elektronicznym. Na podatniku ciążą pewne obowiązki: powinien zapewnić autentyczność pochodzenia faktur, integralność ich treści oraz czytelność, ale dotyczy to zarówno faktur elektronicznych, jak i papierowych. Co więcej nie wpływa to bezpośrednio na ważność faktur, a jedynie stanowi zestaw warunków, które powinien spełniać przyjęty system wystawiania i przechowywania faktur.

 

Źródło: Rzeczpospolita

 

  • mail: info@wellton.com.pl
  • telefon: 12 357 20 42
Lokalizacja
Aktualności
Przez dwa miesiące fiskus wyrzucił z rejestru podatników VAT ponad 22,3 tys. podmiotów – wynika z danych Ministerstwa Finansów.
Data: 06.03.2017. W lutym, w porównaniu ze styczniem, liczba wykreślonych wzrosła...
Likwidacja kwartalnych rozliczeń VAT od 2017 roku
17-10-2016 Od 1 stycznia 2017 r. podatku VAT nie będzie można rozliczyć kwartalnie (wyjątkiem są tzw. mali podatnicy). Możliwości...
Założyciele Wellton

Grzegorz Pstuś

Współzałożyciel Welltona oraz jego siła napędowa. Doświadczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej dzieli się z Naszymi Klientami. Wspomaga ich w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących wyboru odpowiednich form opodatkowania oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Swoim entuzjazmem oraz nietuzinkowym podejściem zdobył zaufanie ogromnej ilości przedsiębiorców. Po pracy poświęca czas rodzinie. Aktywnie spędza czas wolny zarówno w lecie wędrując po górach, jak i zimą szusując na nartach.