Odliczenie VAT od paliwa dla samochodów o przeznaczeniu mieszanym - od 1 lipca 2015 r.

20-05-2015

Co do zasady czynnym podatnikom VAT przysługuje prawo doodliczenia podatku VAT od wydatków związanych z eksploatacją samochodu użytkowanego w działalności gospodarczej. To, jaką część podatku VAT od faktur kosztowych związanych z bieżącym użytkowaniem pojazdu przedsiębiorca ma prawo odliczyć, zależy od przeznaczenia danego samochodu. W przypadku auta wykorzystywanego na cele mieszane, przysługuje prawo do 50%odliczenia VAT od związanych z nim wydatków.

 

Zasada ta nie dotyczy jednak zakupu paliwa. Do 30 czerwca 2015 r. obowiązuje bowiem całkowity zakaz odliczania podatku VAT od wydatków na paliwo dla samochodów (nieposiadających świadectwa homologacji), które są wykorzystywane również do innych celów, niż działalność gospodarcza. Sytuacja ulegnie zmianie 1 lipca 2015 r. - od wtedy częściowe odliczenie VAT od zakupu paliwa stanie się możliwe również dla samochodów z przeznaczeniem mieszanym.

Zasady odliczenia VAT od wydatków na samochód

Zgodnie z obecnymi przepisami, samochody używane w działalności gospodarczej można podzielić na trzy grupy:

Dla samochodów wykorzystywanych wyłącznie w działalności gospodarczej nie ma żadnych ograniczeń przy odliczaniu podatku VAT z faktur związanych z ich bieżącym użytkowaniem. W tym przypadku podatnikowi przysługuje prawo do 100% odliczenia VAT także jeżeli chodzi o wydatki na paliwo. Ograniczenie pojawia się dla pojazdów przeznaczonych zarówno na cele działalności gospodarczej, jak i na cele prywatne. Dla takich pojazdów, co do zasady do 30 czerwca 2015 r. obowiązuje zakaz odliczania podatku VAT z faktur za zakup paliwa. Wyjątek stanowią samochody, które posiadają świadectwo homologacji - od wydatków na zakup paliwa dla tych pojazdów odliczenie 50% VAT jest możliwe już dziś.

Odliczenie VAT od paliwa od 1 lipca 2015 r.

Wraz z końcem czerwca, ograniczenie możliwości odliczenia podatku VAT od wydatków na paliwo dla samochodów z przeznaczeniem mieszanym straci swoją ważność. Oznacza to, że od 1 lipca 2015 r. przedsiębiorcom będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT za zakup paliwa nie tylko dla samochodów przeznaczonych wyłącznie dla celów działalności gospodarczej (100% odliczenia), ale także dla wszystkich innych pojazdów użytkowanych w działalności (50% odliczenia).

 

Żródło: poradnik.firma.pl

 

  • mail: info@wellton.com.pl
  • telefon: 12 357 20 42
Lokalizacja
Aktualności
Niższe składki ZUS dla przedsiębiorców z niskimi dochodami od 01-01-2019
2018-09-07   Z nowych regulacji skorzystają od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy, których przychody w 2018 r. nie...
Przez dwa miesiące fiskus wyrzucił z rejestru podatników VAT ponad 22,3 tys. podmiotów – wynika z danych Ministerstwa Finansów.
Data: 06.03.2017. W lutym, w porównaniu ze styczniem, liczba wykreślonych wzrosła...
Założyciele Wellton
Małgorzata Mazur

Prezes spółki. Magister filologi na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz absolwent Akademii Ekonomicznej w zakresie rachunkowości i finansów. Posiada certyfikat Ministerstwa Finansów nr 27520/01. Przed założeniem własnej firmy przeszła przez wszystkie szczeble kariery w dużych firmach i koncernach. Działając kilka lat na rynku stworzyła ze wspólnikiem firmę, gdzie może realizować swoją pasję- stworzenie nowoczesnego, prężnego biura rachunkowego, gdzie panuje przyjacielska atmosfera, a każdy z pracowników, realizując własne ambicje, wspólnie buduje nową jakość. Jako była tancerka, chętnie ćwiczy. Jej ulubione zajęcia to body pump oraz cycling. Realizuje też swoje pasje tworzenia we własnym ogrodzie.

Grzegorz Pstuś

Współzałożyciel Welltona oraz jego siła napędowa. Doświadczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej dzieli się z Naszymi Klientami. Wspomaga ich w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących wyboru odpowiednich form opodatkowania oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Swoim entuzjazmem oraz nietuzinkowym podejściem zdobył zaufanie ogromnej ilości przedsiębiorców. Po pracy poświęca czas rodzinie. Aktywnie spędza czas wolny zarówno w lecie wędrując po górach, jak i zimą szusując na nartach.