Pierwszy w Polsce raport o młodych firmach

Kobiety zakładają firmy lokalne, mężczyźni - krajowe i międzynarodowe.

 

O tym, że w Polsce widać pęd do przedsiębiorczości, mówi się od roku. Ale nikt do tej pory młodych firm nie badał. Gazeta Wyborcza i instytut PBS DGA stworzyły pierwszy w Polsce kompleksowy raport o kondycji początkujących biznesów. Z roku na rok powstaje ich coraz więcej - w 2009 r. aż o 70% więcej niż w 2004. Od jesieni 2008 r., czyli od początku kryzysu, zarejestrowało się w Polsce prawie 400 tys. firm! Kim jest polski przedsiębiorca? Ma niewiele ponad 36 lat. Wyższe wykształcenie. Połowa badanych otwiera jednak firmy o innym profilu niż ukończony fakultet. Badany przedsiębiorca firmę zakładał w kryzysie. Ale do własnego biznesu wziął się (zazwyczaj) nie dlatego, że stracił pracę. Chciał być na swoim i zarabiać pieniądze na własny rachunek. Badany przedsiębiorca zaczął od handlu (39%) albo usług (37%). Jego firma jest mała (67%), działa przede wszystkim na rynku lokalnym. Na krajowy weszło 17% przedsiębiorców, a na zagraniczny - 3% badanych. Patrząc na płeć, można stwierdzić, że więcej firm kobiecych działa tylko na rynku lokalnym. Ale to mężczyźni częściej zakładają firmy prowadzące biznes na skalę krajową i zagraniczną. Pieniądze? Aż 77% badanych zakłada firmę z własnych oszczędności! Co piąty bierze bezzwrotną dotację z Urzędu Pracy. Co ciekawe tylko 13% w przypadku porażki deklaruje poszukiwanie pracy etatowej. Ankieterzy PBS DGA przepytali ponad 1075 młodych przedsiębiorców z województwa łódzkiego, działających nie dłużej niż rok.

 

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź, Joanna Blewąska

 

  • mail: info@wellton.com.pl
  • telefon: 12 357 20 42
Lokalizacja
Aktualności
Niższe składki ZUS dla przedsiębiorców z niskimi dochodami od 01-01-2019
2018-09-07   Z nowych regulacji skorzystają od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy, których przychody w 2018 r. nie...
Przez dwa miesiące fiskus wyrzucił z rejestru podatników VAT ponad 22,3 tys. podmiotów – wynika z danych Ministerstwa Finansów.
Data: 06.03.2017. W lutym, w porównaniu ze styczniem, liczba wykreślonych wzrosła...
Założyciele Wellton
Małgorzata Mazur

Prezes spółki. Magister filologi na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz absolwent Akademii Ekonomicznej w zakresie rachunkowości i finansów. Posiada certyfikat Ministerstwa Finansów nr 27520/01. Przed założeniem własnej firmy przeszła przez wszystkie szczeble kariery w dużych firmach i koncernach. Działając kilka lat na rynku stworzyła ze wspólnikiem firmę, gdzie może realizować swoją pasję- stworzenie nowoczesnego, prężnego biura rachunkowego, gdzie panuje przyjacielska atmosfera, a każdy z pracowników, realizując własne ambicje, wspólnie buduje nową jakość. Jako była tancerka, chętnie ćwiczy. Jej ulubione zajęcia to body pump oraz cycling. Realizuje też swoje pasje tworzenia we własnym ogrodzie.

Grzegorz Pstuś

Współzałożyciel Welltona oraz jego siła napędowa. Doświadczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej dzieli się z Naszymi Klientami. Wspomaga ich w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących wyboru odpowiednich form opodatkowania oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Swoim entuzjazmem oraz nietuzinkowym podejściem zdobył zaufanie ogromnej ilości przedsiębiorców. Po pracy poświęca czas rodzinie. Aktywnie spędza czas wolny zarówno w lecie wędrując po górach, jak i zimą szusując na nartach.