Pies może być kosztem firmy

Zwykły śmiertelnik nie zaliczy wydatków na psa lub kota do kosztów podatkowych. Nie dotyczy to przedsiębiorców. Zdaniem Magdaleny Bednarek-Sieradzkiej, doradcy podatkowego ze spółki MBP, przepisy umożliwiają przedsiębiorcom zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków przeznaczonych np. na utrzymanie i leczenie zwierząt wykorzystywanych w działalności.

 

 Ekspert przywołuje interpretację podatkową (nr IBPBI/1/415-170/10/KB), w której fiskus potwierdził, że wydatki na zakup, wyszkolenie, wyżywienie, opiekę weterynaryjną i szczepienia psa stróżującego (tj. pełniącego określone funkcje w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa) stanowią koszt uzyskania przychodów. Z podobnych względów można również odliczyć VAT związany z takimi wydatkami.

 

Trzeba jednak pamiętać, że zwierzęta nie mogą być amortyzowane. Magdalena Bednarek-Sieradzka podkreśla, że nie podlegają amortyzacji podatkowej, gdyż przepisy nie wymieniają inwentarza żywego jako środka trwałego. Dlatego też zakup np. psa stróżującego można zaliczyć do kosztów podatkowych jednorazowo w dacie poniesienia wydatku.

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

 

  • mail: info@wellton.com.pl
  • telefon: 12 357 20 42
Lokalizacja
Aktualności
Przez dwa miesiące fiskus wyrzucił z rejestru podatników VAT ponad 22,3 tys. podmiotów – wynika z danych Ministerstwa Finansów.
Data: 06.03.2017. W lutym, w porównaniu ze styczniem, liczba wykreślonych wzrosła...
Likwidacja kwartalnych rozliczeń VAT od 2017 roku
17-10-2016 Od 1 stycznia 2017 r. podatku VAT nie będzie można rozliczyć kwartalnie (wyjątkiem są tzw. mali podatnicy). Możliwości...
Założyciele Wellton

Grzegorz Pstuś

Współzałożyciel Welltona oraz jego siła napędowa. Doświadczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej dzieli się z Naszymi Klientami. Wspomaga ich w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących wyboru odpowiednich form opodatkowania oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Swoim entuzjazmem oraz nietuzinkowym podejściem zdobył zaufanie ogromnej ilości przedsiębiorców. Po pracy poświęca czas rodzinie. Aktywnie spędza czas wolny zarówno w lecie wędrując po górach, jak i zimą szusując na nartach.