Przy zapłacie przelewem za towar lub usługę nie trzeba stosować kasy fiskalnej

Podatnik, który otrzymuje zapłatę za towar lub usługę przelewem bankowym, nie musi stosować kasy fiskalnej.

 

Przepisy rozporządzenia ministra finansów z 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. nr 138, poz. 930) przewidują kilka kategorii czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy, jeżeli podatnik otrzymuje płatności w formie przelewów.

 

Przemysław Skorupa, doradca podatkowy w Deloitte, zwraca uwagę, że zwolnienia te mogą być stosowane, pod warunkiem, że z ewidencji prowadzonej przez podatnika oraz dowodów dokumentujących transakcję wynika, jakiej konkretnie dostawy zapłata dotyczyła.

 

Pierwsze ze zwolnień dotyczy dostawy towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi).

 

– Dodatkowo podatnicy, którzy chcą skorzystać z tego zwolnienia, muszą prowadzić szczegółową ewidencję dowodów zapłaty. Na jej podstawie będą w stanie ustalić dane (na przykład adres) osób, na rzecz których dokonano wysyłki towarów. W praktyce może być to trudny warunek do spełnienia – ostrzega Przemysław Skorupa.

 

Ekspert zaznacza, że zwolnienie to nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych czynności za pomocą kas fiskalnych przed 1 stycznia 2011 r. Ponadto zwolnienie nie dotyczy dostawy niektórych towarów wymienionych w przepisach wspomninego rozporządzenia, np. sprzętu RTV, fotograficznego, płyt itp.

 

Kolejne zwolnienia z ewidencji dotyczą świadczenia usług (bez ograniczenia zakresu) oraz sprzedaży biletów i rezerwacji miejsc przy przewozach rozkładowych pasażerskich.

 

– Również w tych przypadkach zwolnienie nie ma zastosowania do podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych czynności przed 1 stycznia 2011 r. – wskazuje Przemysław Skorupa.

 

We wszystkich tych przypadkach zwolnienie z obowiązku rejestrowania za pomocą kasy ma zastosowanie tylko w przypadku, gdy podatnik otrzymał całość wynagrodzenia za pomocą przelewu. Jeżeli w jakiejkolwiek części wynagrodzenie zostało otrzymane np. w gotówce, wówczas zwolnienie nie może być stosowane.

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

 

  • mail: info@wellton.com.pl
  • telefon: 12 357 20 42
Lokalizacja
Aktualności
Niższe składki ZUS dla przedsiębiorców z niskimi dochodami od 01-01-2019
2018-09-07   Z nowych regulacji skorzystają od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy, których przychody w 2018 r. nie...
Przez dwa miesiące fiskus wyrzucił z rejestru podatników VAT ponad 22,3 tys. podmiotów – wynika z danych Ministerstwa Finansów.
Data: 06.03.2017. W lutym, w porównaniu ze styczniem, liczba wykreślonych wzrosła...
Założyciele Wellton
Małgorzata Mazur

Prezes spółki. Magister filologi na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz absolwent Akademii Ekonomicznej w zakresie rachunkowości i finansów. Posiada certyfikat Ministerstwa Finansów nr 27520/01. Przed założeniem własnej firmy przeszła przez wszystkie szczeble kariery w dużych firmach i koncernach. Działając kilka lat na rynku stworzyła ze wspólnikiem firmę, gdzie może realizować swoją pasję- stworzenie nowoczesnego, prężnego biura rachunkowego, gdzie panuje przyjacielska atmosfera, a każdy z pracowników, realizując własne ambicje, wspólnie buduje nową jakość. Jako była tancerka, chętnie ćwiczy. Jej ulubione zajęcia to body pump oraz cycling. Realizuje też swoje pasje tworzenia we własnym ogrodzie.

Grzegorz Pstuś

Współzałożyciel Welltona oraz jego siła napędowa. Doświadczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej dzieli się z Naszymi Klientami. Wspomaga ich w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących wyboru odpowiednich form opodatkowania oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Swoim entuzjazmem oraz nietuzinkowym podejściem zdobył zaufanie ogromnej ilości przedsiębiorców. Po pracy poświęca czas rodzinie. Aktywnie spędza czas wolny zarówno w lecie wędrując po górach, jak i zimą szusując na nartach.