Świadczenia rodzinne - prezydent podpisał ważną nowelę

07-07-2015

W przyszłym roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych, którą w ostatni piątek podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Nowela zakłada m.in. wprowadzenie zasady „złotówka za złotówkę”. W efekcie z zasiłków rodzinnych i dodatków będą mogły skorzystać także rodziny, które np. nieznacznie przekraczają kryterium dochodowe.

„Ustawa zmienia obowiązujący mechanizm w taki sposób, aby rodzina otrzymująca zasiłek rodzinny wraz z dodatkami, w przypadku przekroczenia kryterium dochodowego nie traciła prawa do tych świadczeń, lecz zachowywała to świadczenie, pomniejszone o kwotę która została przekroczona” – tłumaczy prezydencka kancelaria.

Obecnie progi dochodowe dla świadczeń rodzinnych wynoszą 574 zł miesięcznie w przeliczeniu na jedną osobę w rodzinie lub 664 zł (dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem). W przypadku przekroczenia tego kryterium chociażby o jedną złotówkę – świadczenia nie przysługują.

Od nowego roku obowiązywać ma nowy mechanizm – przekroczenie progu uprawniającego do świadczeń nie będzie automatycznie skutkować utratą prawa do świadczeń.

„Świadczenia będą wypłacane w wysokości różnicy między przysługującą łączną kwotą zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami, a kwotą, o którą został przekroczony dochód pomnożoną przez liczbę osób w danej rodzinie” – czytamy w komunikacie prezydenckiej kancelarii.

Zgodnie z nowelą, przekroczenie nie będzie mogło być wyższe od sumy otrzymywanych świadczeń, a wypłata świadczeń ma następować, jeśli ustalona kwota wynosi co najmniej 20 zł.

Wprowadzenie zmian przewiduje ustawa z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Nowelizacja została podpisana przez prezydenta Komorowskiego 3 lipca 2015 r.

Nowela wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r.

Źródło: podati.biz.

  • mail: info@wellton.com.pl
  • telefon: 12 357 20 42
Lokalizacja
Aktualności
Przez dwa miesiące fiskus wyrzucił z rejestru podatników VAT ponad 22,3 tys. podmiotów – wynika z danych Ministerstwa Finansów.
Data: 06.03.2017. W lutym, w porównaniu ze styczniem, liczba wykreślonych wzrosła...
Likwidacja kwartalnych rozliczeń VAT od 2017 roku
17-10-2016 Od 1 stycznia 2017 r. podatku VAT nie będzie można rozliczyć kwartalnie (wyjątkiem są tzw. mali podatnicy). Możliwości...
Założyciele Wellton

Grzegorz Pstuś

Współzałożyciel Welltona oraz jego siła napędowa. Doświadczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej dzieli się z Naszymi Klientami. Wspomaga ich w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących wyboru odpowiednich form opodatkowania oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Swoim entuzjazmem oraz nietuzinkowym podejściem zdobył zaufanie ogromnej ilości przedsiębiorców. Po pracy poświęca czas rodzinie. Aktywnie spędza czas wolny zarówno w lecie wędrując po górach, jak i zimą szusując na nartach.