W 2012 roku płaca minimalna wyniesie 1500 zł

Od 1 stycznia 2012 r. najniższe wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 114 zł. Będzie to jego największa podwyżka od 2009 r.

 

Podstawa prawna:
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 13 września 2011 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r. Dziennik Ustaw rok 2011 nr 192 poz. 1141

 

Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku. Przychylił się do propozycji minister pracy Jolanty Fedak, aby wyniosło ono w 2012 r. 1500 zł, czyli o 8,2 proc. więcej niż obecnie. Według rządowych prognoz przyszłoroczne minimalne wynagrodzenie będzie stanowić 41,4 proc. średniej krajowej.

 

Decyzja o podwyżce płacy minimalnej oznacza, że więcej zarobią osoby rozpoczynające karierę zawodową. Ich wynagrodzenie w pierwszym roku pracy nie może być niższe niż 80 proc. minimum (czyli 1200 zł w 2012 r.).

 

Zmiana wysokości najniższej płacy będzie miała także wpływ na inne świadczenia lub zobowiązania. Wyższa będzie m.in. maksymalna wartość odpraw, jakie otrzymują pracownicy objęci grupowym zwolnieniem (lub indywidualnym, jeżeli przyczyny rozwiązania umowy nie dotyczą pracownika). Nie może ona przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy (czyli 22 500 zł w przyszłym roku, a obecnie – 20 790 zł).

 

Zmiana płacy minimalnej będzie miała również znaczenie dla osób prowadzących firmy i korzystających z preferencyjnej podstawy wymiaru składek ZUS. Dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą, wynosi ona 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę (czyli 415,80 zł obecnie i 450 zł w 2012 r.).

 

W związku z podwyżką najniższego wynagrodzenia zwiększy się także m.in. dodatek za pracę w nocy oraz minimalne odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu.

 

Łukasz Guza

  • mail: info@wellton.com.pl
  • telefon: 12 357 20 42
Lokalizacja
Aktualności
Niższe składki ZUS dla przedsiębiorców z niskimi dochodami od 01-01-2019
2018-09-07   Z nowych regulacji skorzystają od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy, których przychody w 2018 r. nie...
Przez dwa miesiące fiskus wyrzucił z rejestru podatników VAT ponad 22,3 tys. podmiotów – wynika z danych Ministerstwa Finansów.
Data: 06.03.2017. W lutym, w porównaniu ze styczniem, liczba wykreślonych wzrosła...
Założyciele Wellton
Małgorzata Mazur

Prezes spółki. Magister filologi na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz absolwent Akademii Ekonomicznej w zakresie rachunkowości i finansów. Posiada certyfikat Ministerstwa Finansów nr 27520/01. Przed założeniem własnej firmy przeszła przez wszystkie szczeble kariery w dużych firmach i koncernach. Działając kilka lat na rynku stworzyła ze wspólnikiem firmę, gdzie może realizować swoją pasję- stworzenie nowoczesnego, prężnego biura rachunkowego, gdzie panuje przyjacielska atmosfera, a każdy z pracowników, realizując własne ambicje, wspólnie buduje nową jakość. Jako była tancerka, chętnie ćwiczy. Jej ulubione zajęcia to body pump oraz cycling. Realizuje też swoje pasje tworzenia we własnym ogrodzie.

Grzegorz Pstuś

Współzałożyciel Welltona oraz jego siła napędowa. Doświadczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej dzieli się z Naszymi Klientami. Wspomaga ich w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących wyboru odpowiednich form opodatkowania oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Swoim entuzjazmem oraz nietuzinkowym podejściem zdobył zaufanie ogromnej ilości przedsiębiorców. Po pracy poświęca czas rodzinie. Aktywnie spędza czas wolny zarówno w lecie wędrując po górach, jak i zimą szusując na nartach.