W e-urzędzie możesz szybciej i łatwiej załatwić wiele spraw.

W ciągu miesiąca zaufany profil w e-urzędzie założyło w internecie 11,6 tys. osób. Eksperci wytykają liczne wady zniechęcające do założenia własnego konta. Jest zbyt mało punktów, gdzie można potwierdzić swoje dane.

Kontakty firm i ubezpieczonych w ZUS

Galeria zdjęć: 1 z 1

Każdy samozatrudniony lub osoba fizyczna mogą założyć na specjalnej rządowej platformie tzw. zaufany profil. W efekcie bez chodzenia do urzędów można załatwić sprawy przez internet. Dzięki temu np. w ZUS można złożyć 8 wniosków w różnych sprawach, m.in. o zwrot nadpłaconych składek.

 

Problem w tym, że system nie działa tak jak należy i nie jest przyjazny dla klientów.

 

 

Niezadowolone gminy

 

Możliwość zakładania zaufanego profilu daje ustawa z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. nr 64, poz. 565 z późn. zm.). Każda osoba, która chce z niego korzystać, musi potwierdzić swoją tożsamość. Nie może tego zrobić jednak przez internet. Zainteresowany musi osobiście udać się do jednego z punktów działających w wybranych urzędach. Obecnie jest ich 605 (w tym 43 w ZUS). Zdaniem ekspertów to zbyt mało. Natomiast samorządowcy krytykują brak możliwości potwierdzania zaufanego profilu przez gminy.

 

– Urzędy gminne mają dostęp do bazy PESEL. Nie ma więc żadnych technicznych przeszkód, aby osoba pragnąca korzystać z e-urzędów mogła jak najbliżej domu potwierdzać swoją tożsamość – mówi Adam Habryło, sekretarz powiatu poznańskiego.

 

MWSiA tłumaczy, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby także gminy uruchomiły takie punkty. Wymaga to jednak od nich zgłoszenia do resortu wniosku w tej sprawie. Jak na razie cztery samorządy skorzystały z takiej możliwości.

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

 

  • mail: info@wellton.com.pl
  • telefon: 12 357 20 42
Lokalizacja
Aktualności
Przez dwa miesiące fiskus wyrzucił z rejestru podatników VAT ponad 22,3 tys. podmiotów – wynika z danych Ministerstwa Finansów.
Data: 06.03.2017. W lutym, w porównaniu ze styczniem, liczba wykreślonych wzrosła...
Likwidacja kwartalnych rozliczeń VAT od 2017 roku
17-10-2016 Od 1 stycznia 2017 r. podatku VAT nie będzie można rozliczyć kwartalnie (wyjątkiem są tzw. mali podatnicy). Możliwości...
Założyciele Wellton

Grzegorz Pstuś

Współzałożyciel Welltona oraz jego siła napędowa. Doświadczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej dzieli się z Naszymi Klientami. Wspomaga ich w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących wyboru odpowiednich form opodatkowania oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Swoim entuzjazmem oraz nietuzinkowym podejściem zdobył zaufanie ogromnej ilości przedsiębiorców. Po pracy poświęca czas rodzinie. Aktywnie spędza czas wolny zarówno w lecie wędrując po górach, jak i zimą szusując na nartach.