Zakup roweru firma może odliczyć w PIT

Osoba prowadząca działalność gospodarczą może wykorzystywać do prowadzenia interesów nie tylko samochód, ale również rower, szczególnie gdy wykonuje usługi w zakorkowanym mieście. Zaliczenie wydatku na zakup roweru do kosztów uzyskania przychodów musi być uzasadnione jego racjonalnym związkiem z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednocześnie rower nie może być przez podatnika wykorzystywany na cele osobiste. Jeśli cena zakupu roweru nie przekracza 3,5 tys. zł, to wydatek może zostać rozliczony bezpośrednio w kosztach podatkowych, jeśli jest jednak wyższy od tej kwoty (a tak może być w przypadku skutera), to wydatek ten należy rozliczać w czasie w postaci odpisów amortyzacyjnych. Jednak przedsiębiorca, który spełnia warunki uznania go za małego podatnika (u którego wartość przychodów ze sprzedaży w zeszłym roku nie przekroczyła 4 mln 736 tys. zł), może skorzystać z preferencyjnej jednorazowej amortyzacji dla zakupionych środków trwałych w cenie wyższej niż 3,5 tys. zł. Może więc od razu ująć taki wydatek w kosztach. Pułap jednorazowej amortyzacji w 2011 roku wynosi 197 tys. zł (równowartość 50 tys. euro).

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 15 czerwca 2011 r.

  • mail: info@wellton.com.pl
  • telefon: 12 357 20 42
Lokalizacja
Aktualności
Przez dwa miesiące fiskus wyrzucił z rejestru podatników VAT ponad 22,3 tys. podmiotów – wynika z danych Ministerstwa Finansów.
Data: 06.03.2017. W lutym, w porównaniu ze styczniem, liczba wykreślonych wzrosła...
Likwidacja kwartalnych rozliczeń VAT od 2017 roku
17-10-2016 Od 1 stycznia 2017 r. podatku VAT nie będzie można rozliczyć kwartalnie (wyjątkiem są tzw. mali podatnicy). Możliwości...
Założyciele Wellton

Grzegorz Pstuś

Współzałożyciel Welltona oraz jego siła napędowa. Doświadczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej dzieli się z Naszymi Klientami. Wspomaga ich w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących wyboru odpowiednich form opodatkowania oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Swoim entuzjazmem oraz nietuzinkowym podejściem zdobył zaufanie ogromnej ilości przedsiębiorców. Po pracy poświęca czas rodzinie. Aktywnie spędza czas wolny zarówno w lecie wędrując po górach, jak i zimą szusując na nartach.