Założenie firmy tańsze o 170 zł

12-02-2015

 

Od początku 2015 r. nie ma już obowiązku potwierdzania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Takie potwierdzenie możliwe jest obecnie wyłącznie na wniosek zainteresowanego. W efekcie koszty założenia przedsiębiorstwa zmniejszyły się o 170 zł – tyle bowiem wynosiła opłata skarbowa za przeprowadzenie czynności.

W poprzednich latach każdy nowy przedsiębiorca musiał po rejestracji i przed rozpoczęciem działalności obowiązkowo złożyć do odpowiedniego urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. Następnie urząd rejestrował przedsiębiorcę oraz potwierdzał (VAT-5) jako podatnika VAT czynnego albo też podatnika VAT zwolnionego. Koszt czynności (opłata skarbowa) wynosił 170 zł.

Zgodnie z obecnymi regulacjami, które wprowadziło Ministerstwo Gospodarki, potwierdzenie zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R możliwe jest tylko na wniosek zainteresowanego. Takie potwierdzenie może być wydane w dowolnym momencie, a opłata skarbowa za czynność wynosi 21 zł.

„Nie każdy rejestrujący swoją działalność takiego potwierdzenia potrzebuje. Przykładowo nie będą ich raczej potrzebować drobni przedsiębiorcy jak tynkarz, sklepikarz, malarz, itp. czy też przedsiębiorcy współpracujący przede wszystkim ze znanymi sobie kontrahentami” – tłumaczy resort gospodarki.

Złożenie zgłoszenia rejestracyjnego/aktualizacyjnego VAT przez przedsiębiorcę-osobę fizyczną możliwe jest również za pośrednictwem drogi elektronicznej – łącznie z wnioskiem o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

mp

 

źródło: www.podatli.biz.

  • mail: info@wellton.com.pl
  • telefon: 12 357 20 42
Lokalizacja
Aktualności
Przez dwa miesiące fiskus wyrzucił z rejestru podatników VAT ponad 22,3 tys. podmiotów – wynika z danych Ministerstwa Finansów.
Data: 06.03.2017. W lutym, w porównaniu ze styczniem, liczba wykreślonych wzrosła...
Likwidacja kwartalnych rozliczeń VAT od 2017 roku
17-10-2016 Od 1 stycznia 2017 r. podatku VAT nie będzie można rozliczyć kwartalnie (wyjątkiem są tzw. mali podatnicy). Możliwości...
Założyciele Wellton

Grzegorz Pstuś

Współzałożyciel Welltona oraz jego siła napędowa. Doświadczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej dzieli się z Naszymi Klientami. Wspomaga ich w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących wyboru odpowiednich form opodatkowania oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Swoim entuzjazmem oraz nietuzinkowym podejściem zdobył zaufanie ogromnej ilości przedsiębiorców. Po pracy poświęca czas rodzinie. Aktywnie spędza czas wolny zarówno w lecie wędrując po górach, jak i zimą szusując na nartach.